Prof Ulrich Kelber

PCO20 | Ulrich Kelber
Federal Commissioner for Data Protection and Freedom of Information
 
  • Born on 29 March 1968
  • Married, 5 children 
  • 1987 to 1993
    Studied computer science and biology in Bonn,
  • 1993 to 1995
    Worked as research associate at the GMD Research Centre for Information Technology
  • 1996 to 2002
    Knowledge management consultant at an IT company (consultative function from September 2000 to September 2002).
  • 2000 to 2018
    Member of the German Bundestag, won the direct mandate in the city of Bonn in 2002, 2005, 2009, 2013 and 2017
  • 2005 to 2013
    Vice-Chairman of the Social Democratic Party (SPD) parliamentary group for the issues of environment, nature conservation and nuclear safety, food, agriculture and consumer protection and sustainability.
  • December 2013 to March 2018
    Parliamentary State Secretary to the Federal Minister for Justice and Consumer Protection,
  • Since January 2019
    Federal Commissioner for Data Protection and Freedom of Information

 

GET FREE TICKETS   BACK TO SPEAKERS   MEET OUR PARTNERS

 

29 Sep 2020

10:05 — 10:25

Main Stage

Keynote

English

A question of values – the cooperation in European data protection

  • Prof Ulrich Kelber, Federal Commissioner for Data Protection and Freedom of Information